Rozliczenie PIT

Statystyczny przedsiębiorca celem rozliczenia z urzędem skarbowym i opodatkowania wypracowanego dochodu jest zobowiązany do:

  • prowadzenia książki przychodów i rozchodów, w której będzie zobowiązany zaaewidencjonować zarówno przychody, jak i koszty podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym
  • wpłaty miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy do 20 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto dochód.

Przedsiębiorcy nie są zobowiązani z tytułu rozliczenia z urzędem skarbowym do składania miesięcznych deklaracji podatkowych, o ile nie zatrudniają pracowników.

Z punktu widzenia statystycznego przedsiębiorcy, najważniejszym zagadnieniem w podatku dochodowym od osób fizycznych jest możliwość zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych i tym samym pomniejszenia uzyskanego tak dochodu.

Generalnie kosztem uzyskania przychodu jest każdy wydatek, który służy do uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu oraz nie znajduje się w katalogu wyłączającym (art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Nie jest możliwe jednoznaczne założenie, że taki, czy  inny dany wydatek może być u danego przedsiębiorcy zaliczony do kosztów podatkowych. Każdorazowo zależy to od prowadzonej przez danego przedsiębiorce działalności.

 

Jeżeli informację w powyższej wiadomości nie są dla Państwa wystarczające, uprzejmie prosimy o kontakt pod adresem asder.consulting@gmail.com

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s